Dożynki - 23.08.2009

Festyn Sportowe Wakacje oraz Dożynki Wiejskie

 

Przez długi czas mieszkańcy Brońska, Karśnic, Księginek i Nowego Białcza będą wspominać imprezę, która odbyła się 23 sierpnia na boisku sportowym między Karśnicami a Nowym Białczem. Było bowiem wiele powodów aby świętować, integrować się i dobrze się bawić.

Imprezę o godzinie 14-stej otwarli sołtys Nowego Białcza Anna Wojciechowska oraz sołtys Karśnic Zbigniew Kędziora witając wszystkich zaproszonych gości: Burmistrza Śmigla Wiktora Snelę, Prezesa Gminnego Związku Rolników, Kółek i organizacji Rolniczych oraz Przewodniczącego Powiatowej Izby Rolniczej w Kościanie Zygmunta Koniecznego, radnego Powiatu Kościańskiego Jerzego Cieślę, wice przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Stanisława Pawlaka, dyrektora Centrum Kultury w Śmiglu Eugeniusza Kurasińskiego, dyrektor Zespołu Szkół w Nietążkowie Arletę Puk, kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Śmiglu Feliksa Banasik, radnego Jana Pietrzaka oraz księży proboszczów z Wilkowa Polskiego Mariana Derkaczewskiego i z Czacza Piotra Markiewicza. Kilka słów powiedzieli do przybyłych mieszkańców Jan Pietrzak oraz Zygmunt Konieczny.

Następnie rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Po krótkim nabożeństwie i poświęceniu przez Księży plonów tegorocznych żniw wybrani mieszkańcy każdej miejscowości otrzymali wieńce żniwne z rąk przedstawicieli zespołu Żeńcy. Z Brońska wieniec otrzymała Marta Nędza – przewodnicząca KGW, z Karśnic Mieczysława i Kazimierz Bota, z Nowego Białcza Małgorzata i Zbigniew Olejnik oraz z Księginek Krystyna i Jan Pietrzak. Następnie chleb dożynkowy wypieczony z mąki z tegorocznych plonów otrzymał gospodarz gminy Burmistrz Wiktor Snela, który podzielił się nim z mieszkańcami.

Główną atrakcja imprezy był mini turniej wsi rozegrany pomiędzy czterema miejscowościami: Brońskiem, Karśnicami, Księginkami i Nowym Białczem. Reprezentanci tych miejscowości rywalizowali w sześciu konkurencjach: strzelanie do celu z broni na farbę paintball, przewracanie opony, rzut podkową do wiadra, marsz po klockach, rzut lotkami do balonów oraz przeciąganie liny. Tradycyjnie najbardziej widowiskową konkurencją było przeciąganie liny, a sędzia Danuta Strzelczyk musiała wykazać się niesamowitą siłą aby każda ekipa miała równe szanse. Po zaciętych walkach drużyny uplasowały się na następujących pozycjach:

 1. Karśnice

 2. Nowy Białcz

 3. Brońsko

 4. Księginki

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, które z rąk P. Burmistrza odebrali sołtysi poszczególnych wiosek.

Równocześnie pomiędzy reprezentacjami tych czterech miejscowości rozegrany został turniej piłkarski o Puchar Burmistrza, który sędziował Marek Sowa. Drużyny uplasowały się na następujących pozycjach:

  1. Drużyna Księginek

  2. Drużyna Karśnic

  3. Drużyna Brońska

  4. Drużyna Nowego Białcza

Księginki pomimo przegranej w Turnieju Wsi pokazały na co je stać pokonując wszystkie druzyny w Turnieju Piłkarskim.

W między czasie odbywały się gry i zabawy dla dzieci. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, artykuły szkolne oraz słodycze.

Ponadto można było indywidualnie postrzelać z łuku lub paintballa, zjeść coś smacznego, dzieci mogły mieć zrobiony bajkowy makijaż, pozjeżdżać z dmuchanej zjeżdżalni, kupić balonik lub pojeździć na kucach. Odbyła się również wystawa maszyn rolniczych należących do rolników z Nowego Białcza, Brońska, Księginek.

Na zakończenie mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych na zabawie dożynkowej przy dźwiękach zespołu Format.

Organizatorami imprezy były rady sołeckie wsi Karśnice, Nowy Białcz, Brońsko, Księginki, a współorganizatorami OSP Karśnice, Centrum Kultury w Śmiglu, Urząd Miejski Śmigla, Starostwo Powiatowe w Kościanie.

Organizatorzy serdecznie dziękują Barbarze Mencel z CK w Śmiglu za prowadzenie imprezy, Marcinowi Skorackiemu za oprawę techniczną, Danucie Strzelczyk oraz Markowi Sowa za wylane poty przy sędziowaniu konkurencji i meczy, mieszkańcom Nowego Białcza za użyczenie prądu oraz wszystkim którzy włożyli ciężką pracę i swój cenny czas do organizacji imprezy.